Jak dobrze zadbać o żagle?

 Amatorzy żeglarstwa bardzo zwracają uwagę na jakość żagli na swoim jachcie. Powinny być idealnie skrojone z najlepszych, najnowocześniejszych materiałów. Niestety ceny tych najbardziej pożądanych czyli 3Di albo membranowych mogą być dla zwykłego śmiertelnika zaporowe. Jednakże mając nieco gorszej jakości żagle możemy być zadowoleni, o ile będą one dobrze użytkowane i nie zużyte.

Jak dobrze zadbać o żagle?


Czasami zdarza się, że sternik tłumaczy się tym, że owe żagle były marne i dlatego nie osiągnął dobrego wyniku w regatach. Prawda jest taka, że nowoczesne technologie nie pozwalają na dobranie złych żagli więc nie wypada już winić żagli za nasze słabe wyniki w konkurencji.

Profil żagli

Główną wadą żagli jest ich nieodpowiedni profil. Zazwyczaj na starszych łodziach można spotkać wybrzuszenia, dziwne zmarszczki lub zupełny brak wybrzuszenia materiału. Gdy żagle są zbyt głębokie nie pozwalają na ambitniejszą żeglugę, przy silniejszych podmuchach wiatru wywracają jacht, bo mają sporą siłę przechylającą. Z kolei żagle o profilu zbyt płaskim nie współgrają ze słabym wiatrem więc nie nabierzemy z nimi prędkości.

Uzyskanie właściwego profilu żagli

Należy zawsze walczyć ze zmarszczkami na żaglach bo mogą nam bardzo przeszkodzić w pływaniu jachtem. Zdarza się to dosyć powszechnie, że groty, zwłaszcza te nie pierwszej młodości, które mają krótkie listwy usztywniające posiadają taką wadę, że na żaglach widać ukośnie ciągnące się zmarszczki. Okazuje się, że jest to wina sternika, które nie zamocował rogu halsowego. Adekwatne dobranie tego rogu zazwyczaj likwiduje te fałdy ale czasami zdarza się, że jest to jednak wina zużycia.

Jeśli spotykamy się z sytuacją zbyt płaskiego, konwencjonalnego grota raczej nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić. Pierwotne przegięcie masztu ku rufie przez skrócenie want kolumnowych prowadzi do pożądanego efektu, ale nie jest polecane przez specjalistów bo gdy spotkamy się z silnym podmuchem wiatru siły w tkaninie grota doprowadzą do stanu z jakim próbowaliśmy uporać się na początku.

Lepiej powalczyć z tym kłopotem w przypadku żagli z listwami usztywniającymi przez całą ich długość. Profil jest przeznaczony do pogłębienia za pomocą zmiany napięcia listew względem tkaniny żagla jeśli istnieje specjalny mechanizm regulacyjny. Możemy także wymienić listwy na bardziej elastyczne. Dbałość o żagle daje dużo wymiernych efektów. Korygując ich ustawienie możemy dojść do lepszej siły napędowej i korzystniejszego wyglądu naszego jachtu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Po czym poznać dobrze wyposażoną siłownię?

Jak ćwiczyć skutecznie?

Fitness w domu - niezbędne akcesoria